Vizvári Dóra – MKE-MKSZ Műhelybeszélgetés, Kerekasztal-beszélgetés a magyar szakbibliográfiákról 2021. december 15. (online)
Kérdések:
- Mi a fő szakterület, mennyi magyar nyelvű szaklap jelenik meg az adott szakterületen?
- Tartalmilag válogatnak-e a bibliográfiához: közlemény típus (könyv, cikk) vagy minőség szempontjából?
- Határterületi lapokat, vagy szakterületen kívüli lapokban megjelenő közleményekkel foglalkoznak-e?
- Hol jelenik meg a bibliográfia, milyen szoftverrel készül, van-e saját online felülete? Van-e ennek röviden megválaszolható oka?
- Tárgyszavaznak-e? Van-e saját tárgyszórendszer?
- Van-e adatcsere lehetőség, export funkció?
- Hányan foglalkoznak a bibliográfiával, van-e köztük szakterületen képzett kolléga?
- Van-e hivatalos együttműködésük más bibliográfiával, esetleg az MNB-vel?
- Van-e egyetlen kiemelhető problémája, vagy erőssége a bibliográfiának? pl. hiányt pótol, nincs szakképzett ember, nagyon tág a szakterület, nagyon sok szaklap jelenik meg és ezért nélkülözhetetlen stb. (kifejthető)
- Vannak-e távlati terveik a bibliográfia terén? (kifejthető)
Válaszok
(1) A fő szakterületünk a MOB-ban az orvostudomány. Ez elég egyszerűen hangzik, közben tudhatjuk, hogy valójában mekkora témáról és milyen specializált témáról van szó. Ugyanakkor szerencsések vagyunk, mert
még mindig jelennek meg magyar nyelvű szakfolyóiratok, nem is akármennyi, kb. 100-120 kurrens folyóiratot ismerünk. Ezekben a lapokban évente 10-15 ezer közlemény jelenik meg, tehát van bőven mit feldolgozni.
(2) A folyóiratok és azon belül a közlemények színvonala igen tág, a tudományosság mércéjét ugyan nehéz meghúzni, de megpróbálkozunk vele, igyekszünk a szakmailag megbízhatóbb folyóiratokra és közleményekre szorítkozni. Tehát válogatunk. Ahogy közlemény-típus szerint is válogatunk: a könyvek nem képezik részét a MOB-nak. Ezt meghagyjuk az MNB számára.
(3) komoly dilemmát okoznak azonban a Bredford-törvénynek engedelmeskedő közlemények, azok, amelyek nem szakterületi lapban jelenik meg. Teljesen jó helyen van egy anyagismerettel foglalkozó műszaki lapban pl. a csípőprotézisek és az orvosi fémekkel foglalkozó cikkek, viszont így nem fognak elénk kerülni, így sajnos nem fogunk tudni teljesek lenni.
(4) Kb. 20 éve az a döntés született, hogy a MOB saját adatbázisban épüljön, saját felületen legyen kereshető. Ez részben azzal magyarázható, hogy volt időszak, amikor nem volt lehetőségünk minden folyóirat megőrzésére, így a katalógusban megtévesztő lett volna a MOB, továbbá így megmaradt a folyóiratoknak, ahogy az OPAC a könyveknek.
(5) Mi még tárgyszavazunk, amire szükség is van a szakmai specializálódás miatt, ugyanakkor komoly problémát is jelent a specializáció. egyetlen sebész szakorvostól sem várható el, hogy ismerje a szemészet optikai tárgyszavait, egyre kevésbé értünk mindenhez.
(6) a jogszabály előírja, hogy úgy kéne a bibliográfiát készíteni, hogy az megfeleljen az MNB formai követelményeinek. Azonban az ISBD formátum nem elégséges, már RDF és MARC, dublin-core, XML, és esetleg a szemantikus szemlélet lenne a megfelelő. Viszont azért választottunk egy export lehetőséget, a RIS formátumot. Így a MOB-ból van lehetőség importálni az MTMT-be és a ZOTERO-ba is.
(7) Azért is érdekelt mások tapasztalata, mert egyre nehezebbnek érzem megugrani azokat a problémákat, amely orvosolhatóak lennének egy dedikált webszerkesztő informatikus és több adatfeldolgozó kolléga létére. Azonban jelenleg egyetlen kollégán készíti a MOB-ot. Nagy rutinja van, de sajnos egészségügyi végzettsége nincs. Ezt még nem tudom, hogy hogyan lehetne megoldani.
(8) A MOB készítésének alapja a jogszabály és a hagyomány, továbbá egy meglehetősen régi írásbeli megegyezés, amely az OSZK-val köttetett, és amely alapján a MOB az magyar nemzeti bibliográfia rendszerének része.
(9) Azt hiszem a fontosságával kapcsolatban nincs kétely, hiányt pótol, és van létalapja. A hiányosságait sem szeretném újra kiemelni, három dologra lenne szükségünk: pénz posztó és paripa, lefordítva: szakember, munkavégzés és informatika.
(10) Terveink viszont igenis vannak. 2019 óta elkezdtünk egy saját projektet, amely keretein belül adatot gyűjtünk a MOB mellé, kis-, vagy nagytestvér, már nézőpont kérdése. A beceneve PubMob, a neten kereshető adatbázis, egyelőre béta-verzióban üzemel. (https://kereses.pubmob.hu) Kiegészíti a MOB-ot a téren, hogy teljességre törekszik, azaz MINDEN cikk adatait rögzítjük. A tárgyszavazást elhagyjuk, viszont megpróbáljuk figyelni a határterületek, illetve a azon kívüli közlemények megjelenését. Nagyon nagy munka, innen tudjuk, hogy évente kb. 15 ezer cikk jelenik meg magyarul az orvos- és egészségtudományban.
2019 óta már 45 ezer rekordnál tartunk. ZOTERO-val készül az adatfeldolgozás, majd az exportáljuk egy egyszerű kereső-felületre: kereso.pubmob.hu címen érhető el. Reméljük egyszer összeköltözhet a MOB-bal. További terveink is lennének, azok felsorolása viszont biztosan szétfeszíteni a 10 perces időhatárt. Ezért most át is adnám a szót Winkler Beának, aki a testvér-gyűjtőkör, a Magyar Állatorvosi Bibliográfiát fogja nekünk röviden bemutatni.