Európában minden ötödik HIV-fertőzött nem tud a betegségéről, és idén az első félévben több mint 40 ezren kapták el a kanyarót – hangzott el a WHO fennállása 70. évfordulója alkalmából rendezett budapesti konferencián.
Általában viszont egészségesebbek lettek az európaiak az utóbbi 5 évben: a nem fertőző betegségek – a rák, a szívbetegségek, a diabétesz és a krónikus légúti megbetegedések – miatti, idő előtti halálozások aránya 2 százalékkal csökkent, a várható élettartam pedig egy évvel nőtt.
A WHO európai igazgatója emlékeztetett arra, hogy az EU régebbi tagállamaiban sokkal jobbak az egészségi mutatók, mint a később csatlakozott országokban.
„Az egészségi állapot függ a gazdasági helyzettől, a szociális kérdésektől, függ az életmódtól, a környezeti hatásoktól és az újonnan megjelent kereskedelmi tényezőktől is. Ezért egy országban csak akkor lehet javulást elérni, ha több szektorra kiterjedő, összehangolt a kormányzati politika” – mondta az Euronewsnak Jakab Zsuzsanna.
Magyarországon a halálozások több mint 90 százalékát nem fertőző betegségek okozzák.
“Az emberek is felelősek az egészségükért. Nekik is partnereknek kell lenniük: a polgároknak, pácienseknek partnereknek kell lenniük. Minden a tájékoztatással kezdődik, információkra, nevelésre van szükség. Az egészségügyi rendszerrel együttműködve lehet javítani az egészségi állapoton” – magyarázza Ledia Lazeri, a WHO magyarországi irodájának vezetője.
Kiss Gábor, Euronews:
„Európában továbbra is sok az életmóddal kapcsolatos betegség. Az Egészségügyi Világszervezet hat régiója közül itt a legmagasabb az alkoholfogyasztás, és a felnőttek itt dohányoznak a legtöbbet”.