A kórházi szuperbaktériumok okozta műtéti fertőzések megelőzésére az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) egyebek mellett az előkészítéskor a zuhanyozást vagy a lemosást javasolja, ellenben óva intenek a terület borotválásától röviddel a beavatkozás előtt.
A WHO új irányelvei szerint továbbá a fertőzés megelőzésére antibiotikumot csak a műtét előtt vagy alatt, de lehetőleg ne közvetlenül utána kapjon a páciens. Ezzel és egy sor további óvintézkedéssel, köztük a kórházi tisztasággal jelentősen csökkenteni lehet az antibiotikumoknak ellenálló, úgynevezett szuperrezisztens baktériumtörzsek okozta életveszélyes fertőzések számát.
A WHO a sebészeti fertőzések megelőzését szolgáló 29 intézkedést tartalmazó katalógusát csütörtökön a The Lancet Infectious Diseases című szaklapban tette közzé.
Az ajánlások – melyek konkrét fertőtlenítő anyagok nevét is tartalmazzák – 26 esettanulmányon alapulnak, melyeket 20 szakember elemzett.
A javasolt intézkedések bevezetés emberéleteket mentene meg, csökkentené a kezelési költségeket és korlátozná a szuperrezisztencia terjedését – magyarázta Marie-Paule Kieny, a WHO igazgatóhelyettese.
A műtét előtt álló betegeknek azt tanácsolja a szervezet, hogy érdeklődjenek orvosuknál, ismeri-e a WHO legújabb ajánlásait.
A műtéti fertőzések úgy keletkeznek, hogy a vágáson át baktériumok jutnak a beteg szervezetébe. Évente a világon páciensek milliói kerülnek így veszélybe és folytatódik a szuperrezisztens baktériumok terjedése.
A WHO adatai alapján az alacsony és közepes jövedelmű országokban a műtött betegek mintegy 11 százaléka szenved fertőzést a beavatkozás alatt. Afrikában a császármetszéssel szülő nők öt százaléka fertőződik meg a műtét alatt.
A műtéti fertőzések azonban nem csak a szegény országokban jelentenek problémát. A WHO adatai alapján az Egyesült Államokban a fertőzések miatt mintegy 400 ezerrel több napot töltenek kórházban a betegek, ez 900 millió dollár (249 milliárd forint) többletköltséget okoz évente.
forrás