Gyógyászati Kannabisz Konferencia 2016
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) 2016. június 1-jén egynapos konferenciát szervezett „Kannabiszt receptre – Konferencia az orvosi marihuánáról” címmel, melyen, könyvtárunkból a Kábítószerügyi külön-gyűjtemény kezelője vett részt. A konferencia oldala itt érhető el.Friss! Az előadások a TASZ honlapján már megtekinthetőek: http://tasz.hu/hirek/tegnap-keso-lett-volnaFriss! Nem szabad a tudományos kutatásFriss! Cannabis policy: status and recent developmentsFriss! Észrevétlenül, de az orvosi marihuána már Magyarországra is betette a lábát. (2017.03.24.) |
Személyes beszámoló a konferenciáról
Az előadók (orvosok, pszichiáterek, drogpolitikai és betegjogi szakemberek) négy panelben dolgozták fel a címben megfogalmazott témát.
A kannabisz és kannabinoidok az orvostudományban panelben áttekintést kaptunk a kannabisz gyógyászati alkalmazásáról a történelem folyamán, a kannabinoidok hatásáról az emberi szervezetre, alkalmazásukról a pszichiátriában, neurológiában, onkológiában.
A 2. panel a Jogi helyzetet mutatta be. Az előadások a szabályozásról, engedélyezésről szóltak. A Kábítószer Elleni Egyezményről, a WHO lehetőségeiről, a csehországi gyakorlatról. A cseh helyzetről szóló előadás itt megtekinthető: Process of Legalization of Medical Cannabis in the Czech Republic.
A Betegjogok, ártalomcsökkentés panelben, az amerikai betegjogi szervezet (Americans for Safe Access (ASA)) vezetője mutatkozott be és ismertette tevékenységüket a legalizálás érdekében, az Alpha-Cat munkatársa pedig a kannabisz ártalomcsökkentő hatásáról beszélt.
Egy egész panel foglalkozott A gyógyászati kannabisz jövőjével Magyarországon.
Pálffyné dr. Poór Rita Erzsébet, az OGYÉI részéről összefoglalta a kannabisz engedélyeztetésének menetét gyógyászati célokra. Jelenleg nincs még bizonyítva a kannabisz hatékonysága, szükség lenne nagyobb betegszámú vizsgálatra, biztonsági profilra és minőségi standardizálásra. Most is lehet benyújtani egyéni kérelmet különös méltánylást érdemlő betegellátási érdek érvényesítéséhez.
Szelestei Miklós a Magyar Orvosi Kannabisz Egyesület feladatait, működését, terveit ismertette.
A konferenciát kerekasztal beszélgetés zárta a gyógyászati kannabisz magyarországi engedélyeztetéséről.
Az előadók igyekeztek mondanivalójukat tudományos publikációkkal alátámasztani. Az előadásokat irodalomjegyzékkel egészítették ki. Többek között a Nature magazin tematikus számára hivatkoztak: NatureOutlook – Cannabis. Példákat hoztak fel a Web of Science adatbázisból. Nemzetközi szervezetek weboldalait ajánlották, pl. The International Association for Cannabinoid Medicines (IACM).
Az előadások videó felvételei felkerülnek a TASZ honlapjára, ahol már olvasható az alábbi tanulmány:
Sárosi Péter, Kardos Tamás: A kannabisz mint gyógyszer: tudományos bizonyítékok. TASZ, 2016. 20 p.
„Az internetes folklórban egyre gyakoribbak azok a nézetek, amelyek a kannabiszt valamiféle univerzális gyógyszerként mutatják be, amely egy sor betegségre gyógymódot jelent. Egyesek egyenesen azt hangoztatják, hogy a kannabisz gyógyítja a rákot, és akik ezt tagadják, azok a gyógyszeripar zsoldjában állnak. Ezek a következtetések gyakran éppen olyan hibás logikai alapokon és gyenge bizonyítékokon alapulnak, mint a kannabiszt halálos veszélyként bemutató ellenpárjaik. A TASZ ebben a jelentésben áttekinti a kannabisz gyógyászati alkalmazásával kapcsolatos bizonyítékokat.”
A konferenciáról cikk jelent meg a Népszavában: Marihuána, orvosi receptre (NépszavaOnline, 2016.06.02.)
Absztrakt: „Bár a hatóságok gyakran hivatkoznak rá, valójában semmiféle akadályt nem gördítenek a nemzetközi drogtörvények a kannabisz gyógyászati célú használatának legalizálása elé – hangzott el azon a szerdai konferencián, amit az orvosi marihuána témájában szervezett a Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet. A kannabisz több országban felírható orvosi receptre, s már Magyarországon is zajlik erről egy klinikai vizsgálat.”
Friss könyv:
Medical Cannabis: Basic Science & Clinical Applications: What Clinicians Need to Know and Why / Gregory L. Smith. – Beverly Farms, MA: OEM Press, 2016.
http://digital.oempress.com/i0et9d/
Figyelmükbe ajánljuk könyvtárunk állományában meglévő és a témához tartozó (válogatott) szakirodalmakat.
Könyveink a témában:
Reynolds, Peter: Medicinal Cannabis : The Evidence. — Norwich: CLEAR Cannabis Law Reform, 2015. — 19 p. (L.sz.: KE257 [KAB/2015/07])
ismertető
Madras, Bertha K.: Update of Cannabis and its medical use. — Geneva: World Health Organization, 2015. — 41 p. L.sz.: WE1143 [DVD/WHO/2015/37]
Magyar Orvosi Bibliográfia
Kábító gyógyszerek és gyógyító kábítószerek / Demetrovics Zsolt
Bibliogr.: p. 9.
In: Orvostovábbképző Szemle. – ISSN 1218-2583. – 2013. 20. évf. 5. sz., p. 6-9. : ill.
A kannabidiol gyógyászati alkalmazhatósága metabolikus szindrómában / Kleiner Dénes, Ditrói Kálmán
Bibliogr.: p. 503-504. – Abstr. hun., eng.
In: Orvosi Hetilap. – ISSN 0030-6002. – 2012. 153. évf. 13. sz., p. 499-504. : ill.
A marihuána: napjaink drogja, avagy a jövő ígéretes gyógyszere? / Fodor Miklós
Abstr. hun.
In: Medicus Anonymus. – ISSN 1217-5056. – 2006. 14. évf. júl. ksz., p. 17-22.
A kannabinoidok alkalmazásának kipróbálása neurológiai betegségekben: Neurológiai Szakmai Kollégium 2005. február 1-jei állásfoglalása
Bibliogr.: p. 175-176.
In: Ideggyógyászati Szemle. – ISSN 0019-1442. – 2005. 58. évf. 5-6. sz., p. 175-176.
PubMed
Front Plant Sci. 2016 May 20;7:688. doi: 10.3389/fpls.2016.00688. eCollection 2016.
Variability in Seed Traits in a Collection of Cannabis sativa L. Genotypes.
Galasso I1, Russo R1, Mapelli S1, Ponzoni E1, Brambilla IM1, Battelli G2, Reggiani R1.
Phytother Res. 2016 Apr 14. doi: 10.1002/ptr.5623. [Epub ahead of print]
Polyphenolic Compounds and Antioxidant Activity of Cold-Pressed Seed Oil from Finola Cultivar of Cannabis sativa L.
Smeriglio A1,2, Galati EM1, Monforte MT1, Lanuzza F3, D’Angelo V1, Circosta C1.
további cikkek:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=cannabis+oil
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/nlmcatalog/?term=cannabis